خانه » درباره ما

درباره ما

بیانیه ماموریت: خانه فرهنگ جاودان سازمانی غیردولتی و غیرانتفاعی است که با هدف ایجاد ارتباط فرهنگی میان اقوام ایرانی از طریق معرفی میراث معنوی آنها به یکدیگر با به رسمیت شناختن حقوق کلیه اقوام بنیانگذاری شده است.

Arm javdan-C 2 zaban 500pxخانه فرهنگ جاودان به صورت غیر رسمی از سال ۱۳۸۳ فعالیت خود را آغاز کرد و از سال ۱۳۸۴ با اخذ مجوز از سازمان ملی جوانان به صورت رسمی فعالیت می کند.

خانه فرهنگ جاودان تا به امروز در زمینه برنامه ریزی و توسعه فرهنگ گردشگری، معرفی و پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس ایران و ایجاد ارتباط فرهنگی میان اقوام ایرانی فعالیت نموده است.
از فعالیتهای خانه فرهنگ جاودان میتوان به شرکت در نمایشگاههای مختلف مانند نمایشگاه کودک و نوجوان شیراز، جشنواره آشپزی ایرانی زنجان، شرکت در چند نمایشگاه بین المللی گردشگری، برگزاری نشستهای فرهنگی، شرکت در نمایشگاههای ملی و استانی هفته میراث فرهنگی و برگزاری نمایشگاه‌های میراث معنوی فارس اشاره کرد.

همچنین برگزاری جشنواره بزرگ‌ترین سفره هفت سین ایران، برپایی سفره هفت‌سین ایران در سومین جشن جهانی نوروز در تاجیکستان و نیز در مجموعه جهانی تخت جمشید، برگزاری نخستین جشنواره خوراک‌های سنتی فارس، برگزاری جشنها و آیینهای ‌فرهنگی همچون جشن‌های شب یلدا، جشن تیرگان، جشن نوروز و آیین گرامیداشت روز کوروش، برگزاری پنج دوره مراسم روز ملی خلیج‌فارس و سلسله نشستهای فرهنگی شبهای پارسی از دیگر فعالیت های این مجموعه در سالهای گذشته بوده است.

خانه فرهنگ جاودان در کنار این برنامه ها به برگزاری همایش‌های مختلف نظیر دومین نشست تشکل‌های غیردولتی میراث فرهنگی کشور، چندین نشست ملی با همکاری انجمن‌های میراث فرهنگی و گردشگری کشور، برگزاری چندین نشست مشترک معاونت میراث فرهنگی کشور و تشکل‌های میراث فرهنگی در کاخ گلستان، شهرکرد، جزیره قشم و کاخ سعدآباد، همکاری در برگزاری نخستین همایش موزه‌داران کشور و نیز همایش روز جهانی موزه در کاخ سعدآباد، برپایی نمایشگاههای مختلف عکس جهت معرفی جاذبه های فرهنگی و گردشگری کشور نیز پرداخته است.

در زمینه آموزش نیز از فعالیتهایی شامل برگزاری دوره های مختلف آموزشی و توانمندسازی جهت گروههای مرجع در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی، برگزاری دوره های مختلف توانمندسازی و ظرفیت‌سازی تشکلهای غیردولتی و همچنین برگزاری ده‌ها بازدید آموزشی- گردشگری از نقاط مختلف کشور میتوان نام برد.

در اقدامی دیگر، خانه فرهنگ جاودان کتابخانه ای تخصصی را در حوزه فرهنگ، هنر، صنایع دستی، تاریخ و باستان شناسی، گردشگری و حوزه تمدن ایران زمین و نیز حوزه جوانان بنیان گذاشته است که بیش از ۲۰۰۰ عنوان کتاب در آن گردآوری شده است و برای علاقه مندان قابل استفاده است.

همچنین خانه فرهنگ جاودان در سالهای گذشته، جهت حفاظت و انجام مطالعات کاربردی مرکز حفظ و احیای صنایع دستی استان فارس ر ایجاد کرده است.

در زمینه عکاسی نیز از حدود سه سال پیش، پروژه ای آموزشی، پژوهشی و ترویجی را با عنوان برنامه توسعه عکاسی در ایران ایجاد کرده که به زودی به صورت مستقل در قالب یک سازمان غیردولتی مستقل فعالیت خواهد نمود.

این فعالیتها با همکاری و پشتیبانی نهادهای دولتی گوناگون و بخش خصوصی مانند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و ادارات کل استانها، سازمان ملی جوانان، استانداری فارس، شهرداری شیراز، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل استان فارس، دفاتر نمایندگی های سازمان ملل متحد در ایران، تشکل‌های مختلف غیردولتی کشور، وزارت امور خارجه، قوه قضاییه و حامیان خصوصی انجام شده‌اند.