خانه » روابط عمومی » برگزاری دومین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

برگزاری دومین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

دومین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تاریخ هفدهم و هجدهم شهریور ماه هزار و سیصد و نود و پنج خورشیدی در شهر اردبیل برگزار شد.

در نخستین روز از این گردهمایی، هموندان شورای هماهنگی نشست مشترکی را با آقای مهندس شفیعی مدیر کل محترم امور اجتماعی استانداری اردبیل داشتند و پیرامون مشارکت‌های حوزه سازمان‌های غیردولتی به گفتگو پرداختند. مهندس شفیعی ضمن ابراز علاقه از تشکیل شورای هماهنگی و همکاری با سازمان‌های غیردولتی حوزه‌های سه گانه میراث  بیان داشت: “بسیار مشتاق همکاری با شورای هماهنگی هستیم و این آمادگی را داریم که در نیمه دوم سال جاری با همکاری آن شورا٬ دو کارگاه آموزشی و استارت آپ در زمینه توانمندسازی برای همه انجمن‌های استان اردبیل، در شهرستان اردبیل و سرعین با محوریت گردشگری برگزار نماییم.”

شفیعی در ادامه‌ی نشست ضمن تاکید بر اهمیت استان اردبیل در حوزه گردشگری تاریخی و طبیعی کشور گفت: “الویت ما در این استان مبحث گردشگری بوده و این مهم نیازمند آن است که سازمان‌های مردم نهاد به صورت ویژه وارد این حوزه شوند.”

در دومین بخش از نخستین روز گردهمایی، نشستی دوستانه با دکتر حاجی زاده، مدیر کل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در محل آن اداره کل برگزار شد.

دکتر حاجی زاده ضمن تشریح تاریخ و پیشینه شهر اردبیل و نقش آن در دوره صفوی به عنوان “زادگاه مذهب تشیع” و یکی از ارکان مهم در “یکپارچگی ملی” و “رسمی نمودن زبان فارسی” ، به نقش سازمان متبوع خود در حفاظت از میراث فرهنگی این استان پرداخته و اردبیل را تنها استان ایران معرفی کرد که مالکیت ۹۶% آثار تاریخی در دست این سازمان  می‌باشد و توانسته است در بیست سال گذشته (از سال ۱۳۷۶) اقدامات ارزشمندی در حوزه حفاظت به انجام برساند.

در ادامه، مدیرکل میراث فرهنگی اردبیل  به نقش و جایگاه قدرتمند نهادهای مدنی در تاریخ پرداخته و بیان داشت که رمز حکومت‌های پایدار در طول تاریخ، توجه و اهمیت به افکار عمومی و نهادهای مدنی- اجتماعی است.

 در پایان نشست نیز هم‌وندان باشنده در گردهمایی با همراهی دکتر حاجی زاده به بازدید اختصاصی از مجموعه میراث جهانی شیخ صفی اردبیلی پرداخته و در  پایان این بازدید، با ذکر فاتحه و اجرای سرود  “ای ایران”  به  مقام شامخ شهدای ایران بویژه شهدای جنگ شیروان و چالدران ادای احترام کردند.

در دومین روز از گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی، کارگاه توانمندسازی با موضوع تدوین مدل کسب و کار از سوی کمیته آموزش و توانمندسازی شورای هماهنگی توسط آقایان مهندس صالحی و مهندس فقیه در سالن گردهمایی‌های اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل آغاز به کار کرد.

در بخش نخست این کارگاه، هم‌وندان و نمایندگان انجمن‌های حاضر به مدت چهار ساعت با مباحث ملاقات سریع و چگونگی تدوین ایده تا هدف و مدل کسب و کار آشنا شدند.

در ادامه این گردهمایی، دکتر معززی نماینده محترم معاونت وزیر راه و شهرسازی و مدیر اجرایی دبیرخانه ایرانشهر (شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) در محل اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل حاضر و به ایراد سخنرانی پرداخت.

دکتر معززی ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه بازآفرینی شهری ایران و اهداف سازمان و همچنین ارایه سند ملی بازآفرینی شهری ایران، به تاکید سند مذکور با مشارکت مردمی و چگونگی جایگاه سازمان‌های غیردولتی به عنوان یکی از اعضا در ستادهای شهری پرداخت و تاکید کرد که شرکت مادر تخصصی به عنوان زیرمجموعه‌ی وزارت راه و شهرسازی، در اهداف خود خواستار همکاری همه جانبه با تمامی سازمان‌های مردم نهاد تخصصی  به ویژه شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌باشد.

در ادامه‌ی برنامه‌های دومین گردهمایی سراسری هموندان شورای هماهنگی، بخش دوم کارگاه آموزشی و توانمندسازی با موضوع کسب و کار در خانه تاریخی صادقی برگزار شد و در این بخش میهمانان حاضر،  به مدت چهار ساعت به تدوین و اجرایی نمودن یک ایده در حوزه تخصصی خود بر اساس آموزه‌های داده شده پرداختند و پایان دومین گردهمایی هم‌وندان شورای هماهنگی با بازدید از جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهرستان سرعین و استفاده از مراکز آب‌درمانی این شهرستان همراه بود.

گفتنی است در این نشست دو روزه، هجده انجمن در حوزه‌های سه گانه میراث فرهنگی از ۱۱ استان کشور حضور داشتند که با همکاری تشکل غیردولتی تایماز، دیده بان طبیعت سبز، انجمن متخصصین گردشگری آرتاویل و دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی استان و شهرستان اردبیل برگزار شد.

دستاوردهای هشت گانه دومین گردهمایی سراسری هم‌وندان شورای هماهنگی  سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری (١٧ و ١٨ شهریور ١٣٩۵ – اردبیل):

  • آشنایی هم ‌وندان شورا هماهنگ با توانمندی‌های ارزشمند استان و شهرستان اردبیل به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای یادمانهای فرهنگی، تاریخی، معنوی، و طبیعی کشور به ویژه در گستره‌ی فرهنگ زبانی آذربایجان (حوزه میراث ناملموس)
  • ارتباط با سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با توجه به توانمندی‌های موجود و آتی
  • ارایه گزارش توانایی‌های همکاری‌های ملی در قالب کمیته‌های سه گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شورای هماهنگی
  • آشنایی با توانمندی‌ها و اقدامات ارزشمند اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل در احیای مجموعه میراث جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان سمبل فداکاری آذربایجان و نماد احیای هویت ملی در حفظ تمامیت ارضی ایران عزیز در دوران صفویه و پس از آن
  • برگزار ی کارگاه آموزشی و توانمندسازی با موضوع تدوین کسب و کار از سوی کمیته آموزش و توانمندسازی شورای هماهنگی
  • برگزار ی نشست هفتم هیات رییسه شورای هماهنگی
  • برگزاری نشست مشترک و هم‌اندیشی هموندان شورای هماهنگی با مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل، مدیرکل امور اجتماعی استان اردبیل و مدیر اجرایی دبیرخانه ایرانشهر
  • آشنایی و بازدید از پروژه‌های موفق حفظ و احیای خانه های تاریخی شهرستان اردبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *