خانه » برنامه توسعه عکاسی در ايران » گزارش جلسه خوانش کتاب انگاره سخنگو

گزارش جلسه خوانش کتاب انگاره سخنگو

Logo IPDPخانه فرهنگ جاودان و برنامه توسعه عکاسی در ایران نخستین جلسه از سلسله نشست های بررسی کتاب‌های عکاسی با عنوان “متنْ‌خوانش‌های عکاسی” را در عصر روز دوشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ با خوانش فصل یکم کتاب “انگاره‌ی سخن‌گو” نوشته کلایو اسکات اختصاص داشت برگزار کرد. در برنامه خوانش این فصل از کتاب با نام “سرشت عکاسی” که با حضور مترجم کتاب کیهان ولی‌نژاد همراه بود، تعداد کثیری از عکاسان، اساتید دانشگاه، دانشجویان و علاقه‌مندان به هنر عکاسی نیز حضور داشتند.
در شروع جلسه، ولی نژاد در خصوص مشکلات کار ترجمه و کاستی‌های این امر در حوزه متون عکاسی توضیحاتی بیان داشت و در ادامه به بازخوانی فصل نخست کتاب انگاره سخن‌گو و آن چه که برای عکس از ابتدا تا زمان دیده شدنش روی می‌دهد پرداخت و سپس به فرایند عکس گرفتن تا عکس ساختن و به نوع خوانش هر کدام از آن‌ها اشاره کرد. ولی نژاد گفت آنچه نویسنده به عنوان حقیقت و واقعیت در عکاسی می‌خواند، در واقع واقعیت است و آن چه که ما به عنوان عکس می بینیم، رویه‌ای بیش نیست.

پس از پایان خوانش کتاب، جلسه به صورت پرسش و پاسخ ادامه یافت و بحث‌هایی در مورد امر نمایه‌ای، شمایلی و نمادین و نیز بررسی آن‌ها در حوزه عکاسی توسط حاضران و مترجم صورت گرفت. در پایان نشست، جلسه با نمایش و بررسی عکس‌هایی در خصوص مطالب ارایه شده پایان یافت.

گفتنی است این نشست با حمایت و همراهی مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس در مجموعه‌ی”سرای سخن” این مرکز برپا گردید.
خانه فرهنگ جاودان و برنامه توسعه عکاسی در ایران در برنامه‌های خود در حوزه عکاسی علاوه بر جلسات بررسی کتاب، در طی یک سال آینده برنامه‌هایی شامل نشست شنبه‌های عکاسی، برنامه‌های نمایش و بررسی عکس و اردوهای عکاسی را برنامه‌ریزی کرده‌اند که در اولین برنامه، “نشست شنبه‌های عکاسی” با عنوان “سال‌های آغازین ترسیم جهان توسط دوربین” با حضور خانم منیژه صفات از مدرسین دانشگاه در در حوزه عکاسی در تاریخ شنبه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۴ در مجموعه‌ی سرای سخن مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *