به گزارش خبرنگار برنا از فارس، در این جلسه  محمد جواد پوست پرداز مدرس دانشگاه و کارگردان تلویزیون، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی و مترجم و مؤلف کتاب‌های عکاسی “فوتوگرام” و “چگونه عکس‌های ۳بعدی بگیریم و ببینیم”، با ارایه و معرفی تاریخچه دوران مدرنیسم و گذر هنر کلاسیک به هنر مدرن در ابتدای قرن بیستم میلادی، به بررسی آثار عکاسانه این دوره از تاریخ عکاسی در اروپا و آمریکا پرداخت.

وی با بیان اینکه مدرنیست‌ها یا نوگرایان به دنبال ارزش‌های جدید در هنر بودند، رواج عکاسی صریح در آمریکا و عکاسی انتزاعی (آبستِره) در آلمان را از حرکت‌های اصلی این جنبش فکری در عکاسی برشمرد.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: مدرسه باهاوس آلمان، مهم‌ترین و تأثیرگذارترین مدرسه هنری قرن بیستم و هنر مدرن بوده است؛ جایی که موهولی ناجی از مدرسان آن، به آموزش فرم در عکاسی تأکید داشت.

پوست پرداز همچنین جنبش‌های هنری فوتوریسم، وورتیسیسم و دادائیسم را از مهم‌ترین جنبش‌های هنر مدرن عنوان کرد.

در ادامه جلسه، پوست پرداز با معرفی عکاسی صریح در آمریکا به عنوان جریانی دیگر در عکاسی دوران مدرنیسم، از پل استرند و نگاه واقع‌گرای آن و همچنین ادوارد وستون و نگاه فرم‌گرایانه آن در عکاسی، آثاری از این عکاسان را به نمایش گذاشتند.

در بخش دیگر نشست، جریان واقع‌گرایی در عکاسی اروپا با مرور آثار عکاسانی مانند “رنگر پاتچ” و “کارل بلاسفلد” بررسی شد.

همچنین عکاسی به عنوان استعاره که به گفته پوست پرداز، آمیخته‌ی واقع‌گرایی و احساس در عکاسی است و آلفرد استیگلیتز پایه‌گذار آن به حساب می‌آید، از دیگر موضوعات مهم جریان مدرنیسم در عکاسی بوده است.

وی در پایان عنوان کرد که مدرنیسم چندان در ایران شکل نگرفت و فقط در حوزه‌های فلسفه، شعر و نقاشی در تقلید از اندیشه‌ی غرب، فعالیت‌هایی انجام شد.

لینک خبر در خبرگزاری برنا

۹۴-۰۸-۲۳ Saturday of Photography 12-Modernism