مراسم تعزیه خوانی در صحرارود فسا با ۲۵۰ سال قدمت از جمله مهمترین آیین های عاشورایی استان فارس است که  در سال ۱۳۹۱ با شماره ۶۵۶ در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده است.

هر ساله گروه تعزیه خوانی صحرا رود شهرستان فسا با رویکردی موضوعی، گوشه ای از حادثه عظیم عاشورا را به نمایش در می آورند.

در تعزیه صحرارود همه ساله بیش از ۵۰هزار نفر تماشاچی جمع می شوند تا شاهکار تئاتر تعزیه را ببینند ، از وقایع ظهر عاشورا مطلع شوند و بر سرگذشت امام حسین(ع) اشک بریزند.

عضو شورای مرکزی انجمن خانه فرهنگ جاودان در مورد میراث معنوی تعزیه صحرارود فسا به خبرنگار برنا گفت: تعزیه از ریشه عزا به نوعی تئاتر خیابانی گفته می شود که روایتی است از ظهر عاشورا  که در فرهنگ ایرانی ریشه ای کهن دارد و به گفته برخی محققان اولین تئاتر خیابانی جهان بوده و ظاهرا مبدا آن به پیش از اسلام می رسد.

Tazie Sahrarood2

سپیده  نژاد حقیقی اظهار داشت: در تعزیه تمام بازیگرها حتی بازیگرهای نقش زن همه مرد هستند و  برای نقش های زن ها از نوجوانان و پسرانی که صدای ظریف و تقریبا زنانه ای دارند استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: در تعذیه صحرارود فسا چند ماه قبل از اجرای مراسم مراحل تحقیق ، تدوین و آماده سازی متن تعزیه را انجام می دهند و بعد از آماده سازی شروع به تمرین می کنند که تمرین ها چند ماه طول می کشد .

عضو شورای مرکزی انجمن خانه فرهنگ جاودان ادامه داد: تعداد هنرمندان گروه تعذیه در برخی موارد به ۲۵۰ نفر می رسد و تعداد ۱۵۰نفر نیز در قسمت پشتیبانی و تجهیزات و عملیاتی مشغول به کار هستند .

 وی تاکید کرد: هنرمندان سوارکاران ،نیزه‌ داران، شمشیر داران ،بازیگران زره ‌پوش وجوشن ‌پوش ،صداگذاری جداگانه وطواف کنندگان کعبه از بین خانواده های شهدا و متدین روستا انتخاب می شوند.

Tazie Sahrarood3

نژاد حقیقی خاطر نشان کرد: تعزیه صحرا رود از داستان معاویه و به تخت رسیدن یزید تا پایان آتش زدن خیمه های یاران امام حسین  در ظهر عاشورا  را به تصویرمی کشد.

وی عنوان کرد: در این تعزیه اولیاخوان (یاران امام حسین) با لباس سفید با شال سبز یا لباس یکدست سبز ، زن خوانها (بازیگران مرد در نقش زن) با چادر مشکی با سربند سبز ،اشقیا خوان (یزید ابن معاویه و یارانش) با لباس سرخ رنگ (لباس یزید و لشکریانش بسته به مقام و درجه  دارای تزیینات متفاوت است) در میدان ظاهر می شوند.

عضو شورای مرکزی انجمن خانه فرهنگ جاودان ابراز داشت: در کنار میدان تعزیه سکوئی طراحی شده که معین البکا (کارگردان تعزیه) ، گروه فیلمبرداری ،روضه خوان و بزرگان شهر در آن مستقر می شوند.

نژاد حقیقی بیان کرد:دور تا دور میدان تعزیه با طناب محصور می شود تا مردم و کودکان وارد میدان نشوند و عده ای نیز برای مراقبت بیشتر مرزهای میدان تعزیه را مراقبت می کنند.