خانه » برنامه توسعه عکاسی در ايران » جایزه سالانه «لنز بلورین» به جامعه عکاسی شیراز اهدا می شود

جایزه سالانه «لنز بلورین» به جامعه عکاسی شیراز اهدا می شود

 Logo IPDPمدیر خانه فرهنگ جاودان، گفت: از سال جاری برنامه ای با عنوان “لنز بلورین” طراحی شده که به جامعه عکاسی شیراز اهداء می شود.

امین طباطبایی در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: در این برنامه که برای نخستین بار پس از پیدایش عکاسی در استان فارس ترتیب داده شده است، قرار است از عکاسان استان فارس که در طول سال ۱۳۹۳ در سطح ملی و بین المللی حائز افتخار شده اند، تقدیر شود.

وی، افزود: این مراسم به ابتکار برنامه توسعه عکاسی در ایران و خانه فرهنگ جاودان با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، بخش خصوصی و بنیاد پژوهشگران جوان شیراز برگزار می شود.

وی درباره دیگر برنامه های عکاسانه این نهاد مردمی، ابراز کرد: ابتدای امسال، طی فراخوانی عمومی از جامعه عکاسی استان فارس درخواست شده بود که آثار و جوایز خود را جهت بررسی و داوری به دبیرخانه این برنامه ارسال کنند که پس از پایان این مرحله، هیات بررسی زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، آثار را بررسی و تعدادی از هنرمندان را شایسته تقدیر تشخیص داد.

طباطبایی درباره تشکیل خانه فرهنگ جاودان عنوان کرد: این مجموعه از سه سال پیش تشکیل شد و با بهره‌گیری از نیروهای آکادمیک و عکاسان تجربی در تلاش است تا هنر عکاسی را در شیراز ارتقا دهد.

سالها در شیراز نهاد عکاسی ایجاد نشده بود

وی نبود نهاد عکاسی با وجود اینکه شیراز از نخستین خاستگاه های این هنر در تاریخ شناخته می شود را مورد اشاره قرار داد و گفت: سالها در شیراز نهاد عکاسی ایجاد نشده بود و دوستداران این هنر نیاز به ذائقه تازه ای داشتند از این رو تلاش شد با تکیه بر نهادی مردمی دانش آموختگان عکاسی در کنار عکاسان تجربی گردهم آیند و بنیانی نو در این زمینه فراهم کنند.

مدیر خانه فرهنگ جاودان، ادامه داد: یکی از ویژگی های این مجموعه با وجود نیروهای جوان ارایه پیشنهادهای تازه است که پس از چکش کاری در قالب برنامه های این چنینی ارایه می شود.

طباطبایی به برگزاری نشست های عکاسی در قالب برنامه توسعه عکاسی در ایران اشاره کرد و گفت: در این برنامه با عنوان «شنبه های عکاسی» با بهره گیری از مدرسان، استادان و مربیان این رشته مباحث نظری و میان رشته ای مطرح می شود که تاکنون ۱۰ نمونه از این برنامه در شیراز برگزار شده است.

وی ادامه داد: تاکنون در جریان برگزاری «شنبه های عکاسی» نشست هایی با عنوان رسانه عکس و کارکردهای آن در دنیای معاصر، بررسی فرآیند توسعه عکاسی در تورهای عکاسی، فرآیند داستان سرایی در عکاسی معاصر، زیباشناسی تخریب، شکل گیری فتومونتاژ و نهضت دادائیسم، قلمرو عکاسی در اندیشه های جان سارکوفسکی و تحلیل و بررسی نمایشگاه های عکس برگزار شده است.

لینک خبر در خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *