خبرگزاری برنا-فارس: در واقع برپایی خیمه‌هایی به یاد شهدای واقعه عاشورا در شهر زرقان آماده سازی فضای حسینیه‌های شهر برای انجام مراسم ماه محرم است.

این آیین که با همکاری صدها نفر از اهالی شهر زرقان هر ساله در پیشواز از ماه محرم انجام می‌شود، دارای  قدمتی ۳۰۰ ساله است و در محرم سال ۱۳۹۱ هجری شمسی با شماره ۶۵۷ در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

عضو شورای مرکزی خانه فرهنگ جاودان در مورد میراث معنوی خیمه‌های بر افراشته شهر زرقان به خبرنگار برنا گفت: آیین برافراشتن خیمه‌ها با نواختن موسیقی مذهبی (شبیه موسیقی دسته‌های عزاداری) و فریاد “یا حسین” همراه است.

سپیده نژاد حقیقی اظهار داشت: این خیمه ها بر روی حیاط حسینیه برافراشته می‌شود و صدها نفر از افراد پیر و جوان هرمحله برای برپایی این خیمه همکاری و کوشش می‌کنند.

وی افزود: مردم ابتدا چادر عظیمی که به اندازه پوشاندن تمام فضای باز حسینیه است را باز می‌کنند و سپس تیرهای چوبی بسیار بزرگ و بلند قامتی که نقش ستون خیمه را دارد و در زیر خیمه قرار می‌گیرد را با کمک همدیگر از زمین بلند می‌کنند و به صورت عمودی در می‌آورند و از اطراف به وسیله طناب‌های  ضخیم  چادر خیمه  را می‌کشند و بعد از شکل گرفتن خیمه، طناب‌ها را به پایه‌هایی که در زمین قرار گرفته، گره می‌زنند تا ایستایی چادر حفظ شود و بر اثر وزش باد یا هر عامل دیگر شکل و فرم چادر به هم نریزد.

عضو شورای مرکزی خانه فرهنگ جاودان ادامه داد: خیمه‌ها به رنگ سفید است، بالای سر خیمه ها پرچم هایی با رنگ‌های سرخ و سبز و مشکی با مظمون یا الله، یا حسین و یا فاطمه قرار داده می‌شود و در بالای چوب پرچم، نشان پنجه پنج تن آل عبا (ع) قرارمی‌گیرد.

نژاد حقیقی تصریح کرد: خیمه‌ها از داخل دارای تزیینات بسیار زیبایی هستند مانند عبارت “یا ابا عبد الله حسین” که با نخ مشکی یا طلایی بر روی پارچه‌های مخمل دوخته شده و دارای قابی سرخ رنگ در اطراف متون هستند که  به خیمه دوخته شده و به صورتیک نوار دور تا دور خیمه را فرا گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: از دیگر تزیینات جالب خیمه‌ها، نقش دو شیر و خورشید که بر فراز نقش ترنجی خودنمایی می‌کنند که در بالای ترنج نقش سرو که در فرهنگ ما نشانه از پایمردی ایستادگی و شهادت است، دیده می‌شود .

عضو شورای مرکزی خانه فرهنگ جاودان ابراز داشت: در بالای خیمه‌ها جهت تهویه هوا برای عزاداران حسینی که در خیمه گرد هم می آیند، دریچه‌های تهویه هوا تعبیه شده که به زیبایی در میان سقف پارچه‌ای خیمه جای گرفته است.

نژاد حقیقی یادآور شد: قدیمی ترین خیمه موجود در شهر زرقان متعلق به یک و نیم قرن پیش است که به علت سست شدن و فرسودگی دیگر از آن استفاده نمی‌شود.