خانه » معاونت پژوهشی » مصاحبه مهندس میثم فتاحی در خصوص طرح بازدید از بافت تاریخی شیراز

مصاحبه مهندس میثم فتاحی در خصوص طرح بازدید از بافت تاریخی شیراز

مصاحبه مهندس میثم فتاحی، عضو هیات مدیره خانه فرهنگ جاودان با خبرگزاری برنا در خصوص طرح پیمایش و بازدید از بافت تاریخی شیراز

تور شهری بازدید از گنجینه های تاریخی شیراز آغاز شده است

بازدید از گنجینه های بافت تاریخی شیراز باحضور علاقمندان به فرهنگ ،تاریخ و میراث ایرانی اسلامی و با همکاری سازمان میراث فرهنگی فارس برگزار شد.

عضو هیات مدیره خانه فرهنگ جاودان در گفتگو با برنا اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده از یک ماه قبل، تور شهری بازدید از گنجینه های تاریخی شیراز آغاز شده است.

میثم فتاحی ادامه داد: در گام اول به مناسبت روز ملی مساجد و گرامیداشت بقاء متبرکه ۱۲ مسجد با همکاری میراث فرهنگی و اداره اوقاف فارس توسط علاقمندان بازدید شد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم که ۱۹ شهریور با حضور پرشور علاقمندان برگزارشد افراد حاضر از بناهای تاریخی موجود در محله سنگ سیاه شامل مسجد ایلخانی، بی بی دختران، خانه فروغ الملک، مسجد میرزا هادی، مسجد مشیر، بازارچه ارامنه، امامزاده زین الدین، آب انبار حاج کچل، خانقاه احمدی، آرامگاه سیبویه و گذرهای قدیمی موجود در این محله بازدید کردند.

عضو هیات مدیره خانه فرهنگ جاودان تاکید کرد: هدف از این بازدیدها معرفی ظرفیت تاریخی شیراز به عنوان یکی از اصیل ترین بافت های تاریخی و فرهنگی کشور است.

فتاحی افزود: در شرایط کنونی به دلیل اینکه رفت و آمد اقشار مختلف به داخل بافت تاریخی کم شده این مکان جرم خیز گردیده که به طور حتم با حضور مردم و گردشگر در این بافت ها و فضاهای فرهنگی شاهد جاری شدن دوباره زندگی در این بخش مهم شهر شیراز خواهیم بود.

وی اضافه کرد: حضور دربافت تاریخی باعث می شود افرادی که به روش های مختلف آسیب دیده هستند از این فضا خارج شوند و در مناطق عقب تری ساکن شوند و بدین وسیله معظل اجتماعی دراین مکان ها کاهش می یابد.

عضو هیات مدیره خانه فرهنگ جاودان خاطر نشان کرد: ایجاد حساسیت نسبت به بافت تاریخی ، نشان دادن ظرفیت ها و فضاهای موجود و ازبین بردن این ذهنیت که این بافت فضای مرده است ، به طورحتم مانع بزرگی برای افرادی که به دنبال تخزیب فضاهای تاریخی هستند، است.

فتاحی تصریح کرد: دست اندرکاران خانه فرهنگ جاودان تمام توان و امکان خود را برای برگزاری و ادامه داشتن برنامه های بازدید از بافت تاریخی شیراز انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *